İpek Halı Yıkama

İpek Halısı Yıkama , İpek Halısı Nasıl Yıkanır? , İpek Halısı Nedir sorularına cevap bulabileceğiniz İpek Halı Yıkama sayfasına hoşgeldiniz.

İpek Halısı Nedir?

İpek kozalarından elde edilen ipek ipliklerle el dokuma tezgâhlarında veya makinelerde dokunan, çok geniş desen çeşitliliğine sahip iplik ve boya yapısı hassas halılardır. Bizde İpek Halı Yıkama işlemi yaparken halınız kadar hassas işlemler yapıyoruz.


İpek Halı Yıkama

Her halı kendi iplik yapısına, boya yapısına ve dokuma tekniğine göre farklı teknikler uygulanmak suretiyle yıkanır. Cins tespiti halının hangi teknikle yıkanacağının belirlenmesi açısından önemlidir ve bu tespit sırasında ipek halı olarak tespit edilmiş halı aşağıdaki kurallar çerçevesinde yıkanır.

İpek Halı Yıkama işleminde, yıkama suyu sıcaklığı 18°C üzerinde olmamalıdır. İpek halılar, ipek halılara zarar vermediği test edilmiş özel şampuanlarla yıkanmalıdır. İpek halılar, tüylerinin yolunmasının ve yıpranmasının önüne geçmek için yumuşak fırçalar kullanarak yıkanmalıdır. Etkili kimyasalların kullanılması, İpek halılarının zarar görmesine sebep olacağından, lekelere müdahale için kullanılacak ürünler özenle seçilmeli, leke çıkarma işlemi dikkatle yapılmalıdır. Durulama işlemi çok iyi yapılmalı, kimyasal kalıntısı içeren halı, asla direk güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. İpek Halı Yıkama sırasında matlaşan ve sertleşen İpek halılar, yıkama ve kurutma işleminden sonra solvent ile hav yönünde silinerek yüzey yumuşaklığı ve parlaklığı geri kazanılmalı solvent kokusu gidene kadar havalandırılıp teslimata hazırlanmalıdır.


Not: Bu bölümde yıkama aşaması anlatılmaktadır. Tüm aşamalar için Halı Yıkama Aşamaları bölümüne bakınız.

Web Tasarım, Web Yazılım, Web Hosting