Halı Yıkama Teknikleri

Halı Yıkama Teknikleri

Halı Yıkama Teknikleri

Halı Yıkama Teknikleri: 

Bilinen üç tip halı yıkama tekniği vardır. Ayrıca bu tekniklere ilave Güvenli Yıkama tekniği vardır. 
 
1) Halı fırçalama makinesi ile halı yıkama;
Günümüzde en çok kullanılan yöntemdir. Kuruluş maliyetinin düşük oluşu sebebi ile tabiri caizse eline fırça alan herkesin halı yıkamacı olmak için kullandığı bir yöntemdir. Bu yöntemde halılar zeminin büyüklüğüne göre yere serilir, ıslatılır, üzerine deterjan dökülen halılar fırçalama makinesi ile halı üzerinde gezilerek fırçalanır, el yordamı ile durulanır ve sıkma makinesinde sıkılır. Kısa zamanda çok halı yıkanabilir maliyet düşük olduğu için ucuz fiyatla yıkama yapılabilir. 
 
2) Havuz sistemi ve halı fırçalama makinesi kullanarak  halı yıkama;
Bu yöntemde müşterilerden toplanan halılar, içerisine deterjanlı su doldurulmuş havuzda bir gece önceden ıslatılır. Kirleri yumuşayan halılar, sabah iş yerinin büyüklüğüne göre zemine serilir, fırçalama makinesi ile üzerinde gezilerek fırçalanır el yordamı ile durulanır ve sıkma makinesinde sıkılır.  Bu yöntem sayesinde işletme kısa zamanda düşük su ve deterjanla çok fazla miktarda halı yıkayabilir. Maliyet düşük olduğu için ucuz fiyatla yıkama yapabilir. 
 
3) Havuz sistemi ve otomatik halı yıkama makinesi kullanarak halı yıkama;
Bu yöntemde müşterilerden toplanan halılar, içerisine deterjanlı su doldurulmuş havuzda bir gece önceden ıslatılır. Kirleri yumuşayan halılar, otomatik makineyle yıkanır durulanır ve sıkma makinesinde sıkılır. Bu yöntem sayesinde işletme kısa zamanda düşük su ve deterjanla çok fazla miktarda halı yıkayabilir. Maliyet düşük olduğu için ucuz fiyatla yıkama yapabilir.
 
Bu Yöntemlerin Sakıncaları;

Onlarca hatta yüzlerce halı aynı havuzda ıslatıldığı için bütün halıların kirleri birbirine karışır hijyenik bir yöntem değildir.

Renk karışma riski oluşmaktadır.

Evcil hayvan besleyenlerin varlığı hesaba katıldığında çocuk yetiştirenler ve namaz kılanlar açısından sakıncalıdır.
 
Deterjan ve leke sökücü kimyasallar el yordamı ile verildiği için yıkama kalitesi değişkendir.
 
Bu sakıncalarına rağmen, yıkama maliyetlerinin düşük olması sebebi ile yukarıdaki yöntemlerle halı yıkayan yerlerin varlığı ve çok yaygın oldukları bilinmektedir.
 
Güvenli  Temizlik tekniği ile halı yıkama;

Üst düzey yıkama kalitesinin yakalanabildiği tek yöntemdir. Yıkama maliyeti diğer yöntemlere göre çok yüksektir. Güvenli temizlik tekniği ile yıkama yapabilen makinenin diğer makinlerden farkı, havuz sistemine ihtiyaç duymaması ve yıkanan halının kirini veya kirli suyu arkadan gelen diğer halıya bulaştırmadan yıkayabilmesidir. Bu makinede halılar, makineye verildiği ilk noktada sıcak su ile islanır. Bant üzerinde ilerleyen halı fırçalama ünütelerinin altına geldiğinde üniteler halı üzerine temas ederek fırçalama işlemi başlar. Bu fırçalama ünitelerine deterjan ve leke sökücü kimyasallar fırçalama anında bilgisayar kontrolü ile verilir halı bant üzerinde ilerlemeye devam ederken ikinci sıra fırçalama üniteleri halı üzerine temas ederek duru su ile fırçalama yapar ve halı üzerindeki deterjan yoğunluğunu azaltarak halıyı durulama için hazırlar.Yoğunluğu azalmış deterjan halı üzerine bastırılan merdane ile sıyrılır daha sonra durulama jetleri altına gelen halı basınçlı su ile durulanır. Bu yöntemde en iyi durulama kalitesine sahiptir ama su maliyeti yüksektir. 

Tam otomatik halı yıkama makinesinin yapımı aşamasında makine kuruluşundan bilgi ve desteğini esirgemeyen Güven Halı Yıkama Fabrikası makine üretimini yapan firmadan halıların kirli suyunu birbirine karıştırmadan yıkama yapan bir halı yıkama makinesi talep etmiş bu makinenin geliştirilebilmesi için büyük çaba sarf etmiştir. Ayrıca geliştirilen makine deterjan ve leke sökücüleri halı üzerine fırçalama anında bilgisayar kontrolüyle vermektedir bu özellik yıkamada standart bir kalite sağlamıştır. 
 
Bu yöntemin fiyatların yüksek oluşu dışında hiçbir sakıncası yoktur.

Web Tasarım, Web Yazılım, Web Hosting